Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Elbląg – Gronowo Górne

 

img_4675-1

 Ośrodek  prowadzi  lekarz  weterynarii   Beata  Lalik

Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Gronowie Górnym k. Elbląga  powstał w 2014 r. Piętnastoletnie doświadczenie zawodowe, współpraca z ośrodkiem rehabilitacji w Dębinach, studia specjalizacyjne z chirurgii zwierząt, praktyka zawodowa zdobyta w klinice w Londynie i kontakty ze specjalistami  w Europie zaowocowały decyzją o stworzeniu miejsca dla zwierząt, którym nikt nie chce pomóc.Opiekę znajdują tu zwierzęta po wypadkach samochodowych, osłabione, głodne, wyziębione, pisklęta. Nie mają szansy na przeżycie bez pomocy człowieka. U mnie znajdują troskliwą opiekę i bezpieczne miejsce gdzie dochodzą do zdrowia.

 Wspierają mnie

Ośrodek współpracuje z RDOŚ, Nadleśnictwem Elbląg, Stacją Ornitologiczną PAN , lekarzami weterynarii i sokolnikami. Opieką i wsparciem otoczył ośrodek Piotr Kamont z Ptaków Polskich i  Orlen „Orlen dla Orłów. Tylko wsparcie fachowców gwarantuje najlepszą opiekę nad zwierzętami.

img_4711-1

Odwiedź nas  https://pl-pl.facebook.com/centrumgronowo/

Wyleczone zwierzęta wypuszczam na wolność.Taki jest mój cel. Myszołowy są dość częstym gościem ośrodka. Wpadają na linie wysokiego napięcia, ulegają wypadkom komunikacyjnym. Są mało kłopotliwe i sympatyczne. Co roku pomoc otrzymuje ok.5-10 myszołowów.

Bielik to król Rezerwatu Drużno. Podczas spacerów można ich zaobserwować nawet do 10 osobników jednocześnie. Darwin trafił do ośrodka po ogromnej nawałnicy. Pobyt w ośrodku to okazja do zważenia, zmierzenia i zaobrączkowania ptaka. Wykonuję również zabiegi profilaktyczne – odrobaczanie, pobierany jest kał do badania parazytologicznego. Bielik pomimo dużych rozmiarów jest bardzo spokojnym, majestatycznym  ptakiem, nie sprawia żadnych problemów, opieka nad nim to prawdziwy zaszczyt.

Inni pacjenci ośrodka to małe ptaki, młode, wymagające odchowania  kawki, sroki, kosy, gołębie grzywacze i  inne. Często do ośrodka przynoszone są dzięcioły po kolizji z szybą. Na szczęście ich mocne czaszki chronią je przed wstrząsem i najczęściej pobyt ogranicza się do kilkudniowego odpoczynku.

Szponiaste to moja prawdziwa pasja. Każdy ptak wymaga indywidualnego podejścia.W ośrodku odchowuję młode ptaki, a następnie przyuczam je do samodzielnego zdobywania pokarmu.  Bez nauki polowania nie mają szans na przeżycie na wolności.

Maleńkie jeże to przedziwne zwierzęta. Gdy się rodzą są „nagie” i ślepe. Ich kolce są białe i miękkie.Są przecudne. W tym roku uratowałam 15 jeży . Szkoda , że ginie ich tyle na drogach. Uważajmy podczas jazdy samochodem. W Elblągu najwięcej jeży ginie na drogach w okolicach parków i cmentarzy.  Noga z gazu na ul. Kościuszki gdzie ginie też  dużo wiewiórek!

23.11.2016 sukces , udało się uratować jastrzębia. Samiczka była bardzo osłabiona, głodna, nie miała siły latać. Prawdopodobnie uderzyła w szybę. Populacja jastrzębi spada gwałtownie gdyż są systematycznie tępione przez hodowców gołębi. To piękny , odważny ptak, mistrz akrobacji powietrznych. Pamiętajmy , że to także selekcjoner i jego ofiarami padają przede wszystkim ptaki chore lub osłabione.

Każde zwierzę, które trafi do ośrodka badane jest parazytologicznie oraz odrobaczane. Badanie jest wykonywane rutynowo i dostarcza nie tylko informacji na temat stanu zdrowia ptaka ale również  na temat biologii danego gatunku.

Reklamy